Zmiany w zakresie odliczania zapłaconej składki zdrowotnej

-

Zmiany w zakresie odliczania zapłaconej składki zdrowotnej

W ostatnim czasie bardzo głośno mówi się o zmianie przepisów dotyczących obliczania składki zdrowotnej. Nowelizacja Polskiego Ładu sprawiła, że od lipca 2022 roku nastąpiła zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej. Co się zmieni w przepisach? W jaki sposób prawidłowo wyliczyć składkę zdrowotną?

Zgodnie z podaną informacją wprowadzone zmiany umożliwiają dokonanie częściowego odliczenia zapłaconych składek zdrowotnych od dochodu/przychodu podczas wyliczania zaliczki na podatek dochodowy, bądź ujęcia ich bezpośrednio jako koszt uzyskania przychodu.

Nowy sposób odliczenia składki zdrowotnej skierowany jest do przedsiębiorców rozliczających się jedną z poniższych form opodatkowania:

  • Podatek liniowy

Podatnicy mogą dokonać odliczenia poprzez odliczenie od dochodu lub zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów. Warto tutaj zaznaczyć, że odliczeniu podlegają składki zdrowotne zapłacone za siebie oraz osoby współpracujące.

  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Rozliczeniu podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone za siebie oraz osoby współpracujące w ramach prowadzonej działalności.

  • Karta podatkowa

W tym przypadku istnieje możliwość obniżenia podatku w zakresie 19% składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w roku podatkowym.


Obowiązujące roczne limity:

Podatek liniowy – 8700 zł zapłaconych składek zdrowotnych jako odliczenie od dochodu albo zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – 50% zapłaconych składek zdrowotnych jako odliczenie od przychodu

Karta podatkowa – 19% zapłaconych składek zdrowotnych jako pomniejszenie podatku

Uwaga! Limit zmienia się w zależności od waloryzacji w danym roku poprzedzającym rok podatkowy!


Przypominamy!

Od 2022 roku przedsiębiorcy nie mogę wybrać już opodatkowania na podstawie karty podatkowej.

ksiegowosc-dla-it-pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *