Zakaz konkurencji w branży IT

-

Zakaz konkurencji w branży IT

Zakaz konkurencji przewidziany w umowie jest zapisem, który może sprawić wiele problemów pracownikom, gdyż często zakres takiego zakazu jest niejasny. Zakaz konkurencji w branży IT w umowach B2B między zleceniodawcą a samozatrudnionym programistą zobowiązuje go do nieświadczenia usług na rzecz konkurencji zleceniodawcy. Nie może odbywać się to formie pośredniej ani bezpośredniej. 

Problem pojawia się w momencie próby sklasyfikowania konkurencji zleceniodawcy. Według przepisów działalność konkurencyjna to działalność, która wprowadza lub nabywa usługi w tym samym czasie na tym samym rynku. Zatem usługi te można uznać jako substytuty. Oznacza to, że taki samozatrudniony programista nie może podjąć zlecenia w stosunku do podmiotu, który świadczy takie usługi. Najlepszym rozwiązaniem jest wystrzeganie się konkurencji, która działa w konkretnych technologiach, na konkretnym rynku lub firm, które przewidziane są z nazwy w umowie. 

Zakaz konkurencji w branży IT może być niejasny również w wypadku wynagrodzenia za przestrzeganie go. Według orzeczenia Sądu Najwyższego zakaz konkurencji bez wynagrodzenia może zostać unieważniony, gdyż jest to niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Jednak nie definiuje w sposób konkretny, ani nie zakazuje bezpłatnego zakazu konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button