Umowa- na co zwrócić uwagę

-

Umowa- na co zwrócić uwagę

W branży informatycznej bardzo ważną rolę odgrywają umowy. To właśnie w nich zawarte są wszelkie informacje dotyczące świadczonych usług, ale nie tylko. Umowa dla IT może być skonstruowana w sposób niezrozumiały dla początkującego przedsiębiorcy, zatem umowa- na co warto zwrócić uwagę podpisując taki dokument?

Pierwszym ważnym zapiskiem jest ograniczenie odpowiedzialności. Warto jest dokładnie omówić ograniczenie odpowiedzialności względem zamawiającego, gdyż brak informacji może wskazywać na to, że samemu będziemy odpowiadać za wszelki szkody i utracone korzyści. Wyłączenie odpowiedzialności za utracone korzyści czy z tytułu rękojmi może okazać się znaczącym krokiem. 

Drugą sprawę, którą należy przybliżyć jest zakaz konkurencji. Warto sprawdzić i możliwie jak najbardziej go zawęzić. Dzięki temu będziemy mogli nadal świadczyć usługi dla innych zleceniodawców, bez obawy, że złamiemy ten zakaz. Dodatkowo warto zastanowić się nad zapiskiem dotyczącym wynagrodzenia za przestrzeganie zakazu konkurencji. 

Ważnym zapisem jest również przeniesienie praw autorskich. Dla zabezpieczenia powinna znaleźć się w nim informacja dotycząca moment przeniesienia praw, na moment zapłaty wynagrodzenia, bez której zleceniodawca nie będzie mógł korzystać z dostarczonej usługi. 

Kolejnym ważnym elementem jest prawidłowe oznaczenie przedmiotu umowy. Precyzyjnie skonstruowany zapis nie powinien przynosić żadnych wątpliwości na co się zgadzamy podpisując umowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *