Spółka z o.o. dla branży IT

-

Spółka z o.o. dla branży IT

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie własnego biznesu muszą zdecydować się na wybór formy prawnej. Najbardziej popularnymi jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki z o.o..

Główną przyczyną przez którą przedsiębiorca nie może zdecydować się na wybór jest aspekt finansowy. Większość właścicieli nie wie, że założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bardziej się opłaca niż DG, chociażby ze względu na oszczędność na składce ZUS oraz możliwość optymalizacji podatkowej.

Ile możesz zaoszczędzić prowadząc spółkę z o.o.?

  • Obecnie miesięczna opłata na ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą wynosi 1172,56 złotych. W spółce składki te są zdecydowanie niższe.
  • Najprawdopodobniej posiadasz lub wynajmujesz nieruchomość, której część mógłbyś wynająć własnej spółce z o.o. na potrzeby biura i tym samym zredukować koszty.
  • Ostatnim aspektem, o którym warto wspomnieć są koszty przeznaczone na księgowość. W spółce są one nieco wyższe, ale nie jesteśmy w stanie przybliżyć dokładnych kwot, gdyż koszty uzyskania przychodu są indywidualne dla każdej firmy.

Główną zaletą podmiotu gospodarczego jest jak sama nazwa wskazuje ograniczona odpowiedzialność właścicieli za zobowiązania. Sprawdza się to w przypadkach, gdy duże przedsiębiorstwo nie dotrzyma terminu płatności, a Ty nie będziesz miał możliwości rozliczenia się z wierzycielami. W takim wypadku możesz ogłosić upadłość jednostki, a  Twój prywatny majątek nie ucierpi na tym. W przypadku jednoosobowej działalności nie ma takiej możliwości.

Jeżeli jesteś więc właścicielem branży IT, to wiesz, że operuje się tam na dużych kwotach. W związku z czym jeżeli przewidujesz rozwój swojej firmy, zakładając spółkę z o.o. poniesiesz mniejsze ryzyko utraty środków.

Branża IT jest prężnie rozwijającą się w Polsce, w związku z tym decydując się na prowadzenie takiego biznesu musisz pamiętać, że dla kontrahentów najważniejsze jest bezpieczeństwo. Właśnie dlatego spółka z o.o. pomimo różnic w przypadku opłat początkowych, czy księgowych, w dłuższym okresie czasowym staje się bardziej opłacalna.