Ryczałt czy IP-BOX
2022 rok razem z Polskim Ładem przynosi wiele zmian w funkcjonowaniu działalności gospodarczych. Warto zatem rozważyć, czy w obecnej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest ryczałt czy IP-BOX.
Zgodnie z nowymi przepisami Polskiego Ładu stawka ryczałtu spadła z 15% do 12%; stawka 8,5% pozostała bez zmian. Natomiast warto się zastanowić, którą stawkę lepiej zastosować w przypadku firmy IT. W wypadku, gdy działalność oferuje usługi związane z oprogramowaniem można wyłącznie zastosować stawkę 12% (15%), lecz gdy takie usługi nie są świadczone lepiej wybrać 8,5%. Należy pamiętać, że w tej formie opodatkowania podatek płaci się od przychodu, zatem rozwiązanie to może okazać się skuteczne, gdy przedsiębiorca nie ponosi znacznych wydatków prowadzenia działalności. Jednak jeżeli te koszty są wyższe, to wybierając ryczałt podatnik nie może ich rozliczyć w ramach poniesionych kosztów. Dodatkowo na tym opodatkowaniu nie można korzystać z ulgi IP-BOX, ulgi prorodzinnej czy rozliczać się z małżonkiem.
Jednak okazać się może, że dla programistów korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybranie podatku od dochodu- właśnie dzięki uldze IP-BOX. Zmniejsza ona wartość podatku do 5% stawki podatku dochodowego od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Aby z niej skorzystać należy spełniać odpowiednie warunki: prowadzić działalność gospodarczą, rozliczać się podatkiem dochodowym, praca musi zaliczać się do działalności badawczo-rozwojowej.