Przeniesienie praw autorskich w IT

-

Przeniesienie praw autorskich w IT

O prawach autorskich z jakimi spotykamy się w branży usług informatycznych pisaliśmy niedawno w jednej z publikacji. Dzisiaj postaramy się nieco zgłębić w temat ich przekazania. Przeniesienie praw autorskich IT występuje dość często, w szczególności w pracy programisty. Bez dokonania przeniesienia praw nie można komercyjnie wykorzystać dzieła pracy programisty.

Przeniesienie praw autorskich IT następuje na mocy umowy, jaka zostanie spisana z programistą i jego kontrahentem czy klientem. Umowa może być gotowym wzorem z własnymi modyfikacjami lub dokumentem który został stworzony osobiście przez programistę lub zamawiającego. Zasady czy zapisy umowy mogą być różne w zależności od przedmiotu umowy (utwór) czy indywidualnych potrzeb bądź preferencji. Programista powinien jednak dopilnować, aby został dobrze określony moment przeniesienia praw.  Można wyróżnić kilka okresów w momencie np.:

  • przekazania gotowego utworu,
  • odbioru częściowego,
  • ustalenia utworu (programu),
  • zapłaty wynagrodzenia.

Programista powinien przed podpisaniem umowy o przeniesienie praw majątkowych bardzo dobrze ją przeczytać i ewentualnie doprecyzować wszelkie niejasne kwestie.

Nasz dział prawny oraz księgowy są do dyspozycji Klienta i odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania. Serdecznie zapraszamy również do skorzystania z naszych usług w zakresie prowadzenia firmowej księgowości i spraw kadrowo-płacowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *