Polski Ład w branży IT

-

Polski Ład w branży IT

Polski Ład jest nowym ładem gospodarczym, który został ogłoszony w roku 2021. Jednak od tamtego czasu wiele pierwotnych założeń zostało zmodyfikowanych. Warto zatem pochylić się nad nowymi zmianami, jakie przyniesie Polski Ład w branży IT 1 lipca 2022 roku.

Jedną z najważniejszych modyfikacji jest zmiana wysokości podatku dochodowego obowiązującego w I progu skali podatkowej na 12% z 17%. Warto również pamiętać, że stawka ta będzie obowiązywała wstecz, oznacza to, że można z niej skorzystać za cały 2022 rok. Z tego też powodu przedsiębiorcy w okresie wakacyjnym przebywający na ryczałcie, będą mogli zmienić formę opodatkowania na skalę podatkową. Podobnej decyzji będzie można dokonać na początku 2023 roku, kiedy ryczałt i podatek liniowy będzie mógł być zamieniony na skalę podatkową.

W ramach nowej odsłony Polskiego Ładu znika ulga dla klasy średniej. Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem lub podatkiem liniowym będą mogli odliczyć składkę zdrowotną. Dodatkowo zmiany sięgają również do rozliczenia PIT. Jego termin zostanie ujednolicony, a osoby pracujące na podstawie więcej niż jednej umowy o pracę lub zlecenie będą mogły rozliczać kwotę wolną aż u 3 pracodawców.

? Przejdź do oferty usług księgowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *