Polski Ład dla programistów

-

Polski Ład dla programistów

Polski Ład to reforma systemu podatkowego. Należy pamiętać, że ustalenia te codziennie ewoluują, natomiast już a tym etapie możemy stwierdzić, że na pewno dotknie polskich przedsiębiorców. 

Dla programistów, którzy są na podatku liniowym, nowo zapowiedziany Ład może spowodować znaczne podwyżki. Mianowicie chodzi tu podatek 28%, wynikający z niemożliwej do odliczenia składki zdrowotnej. W wypadku przejścia na ryczałt, możemy spodziewać się znacznie mniejszych kosztów, gdyż składka dla branży IT to tylko 12%. Co może dla wielu przedsiębiorców okazać się znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. 

Pod znakiem zapytania staje wtedy jednak ulga IP BOX. Z przedstawionych danych wynika, że korzystając z ryczałtu, nie można skorzystać z tej ulgi. Natomiast w przypadku podatku liniowego korzystanie z IP BOX może okazać się zdecydowanie trudniejsze niż dotychczas.

Dodatkowo należy pamiętać, że każdy przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą będzie miał możliwość zmienić opodatkowanie do 20 dnia miesiąca, po miesiącu, w którym po nowym roku osiągniemy przychód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *