Outsourcing księgowy

-

Outsourcing księgowy

Outsourcing usług księgowych to rozwiązanie, które może być bardzo korzystne dla wielu przedsiębiorców. Na czym dokładnie polega?

Każdy przedsiębiorca jest prawnie zobowiązany do prowadzenia księgowości swojej firmy. Trzeba jednak przyznać, że dziedzina ta jest bardzo wymagająca – zajmująca się nią osoba musi posiadać bogatą i aktualną wiedzę z zakresu księgowości, prawa handlowego i podatkowego. Poza tym, zajmowanie się działem księgowości, nawet w niewielkiej firmie, wymaga poświęcenia pewnych nakładów czasowych, a nie każdy przedsiębiorca może sobie na to pozwolić.

Jedną z możliwości w takiej sytuacji jest zatrudnienie własnego księgowego. Wiąże się to jednak z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, takich jak np. comiesięczna wypłata wynagrodzenia. W przypadku niewielkich firm, które dopiero rozpoczynają działalność lub się rozwijają, może to być rozwiązanie mało opłacalne.

Inną opcją dla przedsiębiorcy, który planuje przekazanie spraw rachunkowych w ręce osób trzecich, jest skorzystanie z outsourcingu usług księgowych. W ten sposób może on powierzyć rachunkowość przedsiębiorstwa zewnętrznej firmie, która w sposób profesjonalny zajmuje się prowadzeniem takich spraw. Jakie mogą być zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim, taki sposób rozliczania się odciąża właściciela firmy, który nie musi martwić się sprawami ksiąg rachunkowych, rozliczeń i sprawozdań. Dzięki temu można też zaoszczędzić wiele czasu i spożytkować go w inny sposób – na przykład poświęcając go innym działom firmy. Skorzystanie z usług biura rachunkowego pozwala na uzyskanie kompetentnej pomocy w wielu kwestiach, takich jak na przykład:
– prowadzenie księgowości uproszczonej,
– prowadzenie pełnej księgowości,
– sporządzenie sprawozdań finansowych,
– prowadzenie rozliczeń podatkowych,
– doradztwo księgowe, prawne, podatkowe.

Warto rozważyć współpracę z biurem rachunkowym, – zwłaszcza w sytuacji, gdy nie czujemy się na tyle pewnie w sprawach księgowych, aby zajmować się nimi samodzielnie. Takie rozwiązanie może być bardzo dobrą decyzją dla naszego przedsiębiorstwa, trzeba jedynie wybrać biuro, które zapewni wysoką jakość usług.