Mity, z jakimi spotykają się programiści i pracownicy w sektorze IT

-

Mity, z jakimi spotykają się programiści i pracownicy w sektorze IT

Branża IT znana jest z tego, że możliwości rozwoju są tam ogromne. Programiści stale aktualizują wiedzę i możliwości, aby móc prawidłowo wykonywać swoje zadania. Często mówi się też o wysokich zarobkach, jakie otrzymują specjaliści z branży IT. Niektóre informacje jednak należy sprawdzić dwa razy, ponieważ mogą się okazać stereotypami. Warto je więc zweryfikować.

Programista = robot
Specjaliści, którzy pracują w sektorze IT postrzegani są przez innych jako osoby zamknięte, odcięte od ludzi, żyjące we własnym świecie. Może i niektórzy rzeczywiście są introwertykami, jednak nie warto wszystkich tzw. “wrzucać do jednego worka”. Branża IT, podobnie jak inne również wiąże się z pracą zespołową.

Praca w branży IT to praca wyłącznie przy biurku
Niektórzy uważają, że w sektorze IT pracuje programista, który siedzi przy biurku sam na sam z komputerem. O ile rzeczywiście często jest to praca w budynku firmy, tak niektóre stanowiska i zakres obowiązków mogą odbiegać od stereotypu. Pracownik w branży IT również może brać udział w podróżach służbowych, delegacjach czy regularnych spotkaniach z Klientami.

Jeden etat
Branża IT to nie tradycyjny etat w ramach umowy o pracę. Coraz częściej spotkać można specjalistów do spraw IT, którzy zakładają własną działalność i nadal pracują dla kilku firm równocześnie. Nie ma więc przeciwwskazań do prowadzenia zdalnej pracy z dowolnego miejsca i posiadania elastycznego grafiku – branża IT jest znacznie szerszym pojęciem i ma duże możliwości, niż się z pozoru wydaje

Zawód dla mężczyzn
Szereg specjalistów do spraw IT składa się z mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie sprawdzą się w tym zawodzie. Płeć żeńska również ma prawo i predyspozycje do zrobienia kariery i realizowania się na stanowiskach branży IT.