Koszty uzyskania przychodu dla branży IT

-

Koszty uzyskania przychodu dla branży IT

Koszty uzyskania przychodu są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów bądź ich zabezpieczenia. Poniżej prezentujemy 7 wydatków, które możesz wliczyć w koszty prowadząc firmę w branży IT.

  • Wynajem i wyposażenie biura – wszelkie koszty związane z wynajmowaniem powierzchni służącej do pracy mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Dotyczy to chociażby czynszu, opłat za media, Internet czy telefon. W branży IT powszechne jest także praktykowanie zawodu we własnym mieszkaniu. Jest to jak najbardziej legalne jednak należy wyraźnie rozgraniczyć wydatki prywatne od tych związanych z firmą.
  • Wydatki związane z samochodem – samochód w firmie jest właściwie niezbędny. Zaliczenie wydatków związanych z jego użytkowaniem do kosztów uzyskania przychodu nie stanowi praktycznie żadnego problemu.
  • Oprogramowanie to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii związanych z prowadzeniem firmy w branży IT. Bez odpowiednich narzędzi nie będziesz bowiem w stanie realizować projektów. Najprościej wygląda kwestia zakupu pakietów biurowych, gdyż nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu.
  • Książki i publikacje specjalistyczne – branża IT charakteryzuje się szybkim rozwojem, w związku z tym należy na bieżąco śledzić nowinki technologiczne oraz zdobywać wiedzę z zakresu nowych technologii. Aby być na bieżąco warto zaopatrzyć się w lektury związane z Twoją działalnością, które następnie możesz wprowadzić w koszty firmy.
  • Sprzęt elektroniczny – decydując się na zakup laptopa, komputera, telefonu bez żadnych obaw możesz wciągnąć je w koszta firmy. Inaczej wygląda sprawa związana z telewizorem lub radiem, gdyż ciężko znaleźć związek między ich posiadaniem, a prowadzeniem działalności.
  • Kursy i szkolenia – uzupełnienie wiedzy w celu polepszenia swoich kwalifikacji, przez różnego rodzaju szkolenia również możesz wprowadzić w koszty firmy.
  • Usługi online – wiele usług online jest darmowe. Jednak jeżeli musisz skorzystać z płatnych możesz zakwalifikować je do kosztów uzyskania przychodu w firmie.