Formy opodatkowania dla IT
Każdy przedsiębiorca, który planuje założyć własną działalność musi stanąć przed wyborem formy opodatkowania. W szczególności problem ten pojawić się może u programistów. Wynika to z faktu, iż samozatrudnienie jest najpopularniejszą metodą współpracy w tej branży. A jaka jest najlepsza formy opodatkowania dla IT? Wszystko zależy od funkcji, jaką dana firma będzie pełniła.
Do wyboru są trzy możliwe formy- na zasadach ogólnych, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz podatek liniowy.
Zasady ogólne to najpopularniejsza teraz forma opodatkowania w branży IT. Wynika to z faktu, iż nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymogów, aby się na nią zdecydować. Dodatkowo plusem jest wyższy pierwszy próg podatkowy. W tej formie opodatkowania przychody opodatkowane są stawką 17% w pierwszym progu, a wyżej – 32%.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest możliwy dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w formie spółki osobowej lub indywidualnej. Opodatkowanie świadczonych usług może być stawką w wysokości 8,5%, 12% lub 15% – w zależności od świadczonych usług.
Podatek liniowy działa nieco inaczej niż powyższe formy opodatkowania. Ta forma wyróżnia się tym, że stawka zawsze wynosi 19%, bez znaczenia jaka jest wysokość dochodów.
Do 2022 roku przedsiębiorcy mogli skorzystać jeszcze z opodatkowania kartą podatkową. Zmieniło się to jednak z początkiem roku. Aktualnie z tej formy opodatkowania skorzystać mogą podatnicy, którzy korzystali z niej najpóźniej w dniu 31.12.2021 i do dziś nie przerwali stosowania karty podatkowej. Od 2022 roku przedsiębiorcy nie mogą wybrać tej formy.