Formy opodatkowania dla IT

-

Formy opodatkowania dla IT

Każdy przedsiębiorca, który planuje założyć własną działalność musi stanąć przed wyborem formy opodatkowania. W szczególności problem ten pojawić się może u programistów. Wynika to z faktu, iż samozatrudnienie jest najpopularniejszą metodą współpracy w tej branży. A jaka jest najlepsza formy opodatkowania dla IT? Wszystko zależy od funkcji, jaką dana firma będzie pełniła. 

Do wyboru są trzy możliwe formy- na zasadach ogólnych, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz podatek liniowy. 

Zasady ogólne to najpopularniejsza teraz forma opodatkowania w branży IT. Wynika to z faktu, iż nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymogów, aby się na nią zdecydować. Dodatkowo plusem jest wyższy pierwszy próg podatkowy. W tej formie opodatkowania przychody opodatkowane są stawką 17% w pierwszym progu, a wyżej – 32%.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest możliwy dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w formie spółki osobowej lub indywidualnej. Opodatkowanie świadczonych usług może być stawką w wysokości 8,5%, 12% lub 15% – w zależności od świadczonych usług. 

Podatek liniowy działa nieco inaczej niż powyższe formy opodatkowania. Ta forma wyróżnia się tym, że stawka zawsze wynosi 19%, bez znaczenia jaka jest wysokość dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.