Dochód pasywny

-

Dochód pasywny

Dochód pasywny to przychód, dzięki któremu możemy uzyskać niezależność finansową. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie musiał pracować na etacie lub wykonywać innych działań w celu zdobycia pieniędzy, ponieważ jego zysk z różnorodnych inwestycji będzie wystarczający by utrzymać się na odpowiednim poziomie.

Sposobów na uzyskanie dochodu pasywnego jest sporo, jednak wszystkie wymagają na początku wkładu własnego. Musimy początkowo zainwestować swój czas i pieniądze, aby następnie dana inwestycja przynosiła nam zyski.

Źródła dochodu pasywnego:

  • lokaty i konta oszczędnościowe – najprostszym sposobem na uzyskanie dochodu pasywnego jest zakładanie lokat, albo kont oszczędnościowych, gdzie odkładamy zgromadzoną sumę pieniędzy na oferowane przez bank oprocentowanie. Niestety zyski z takiej inwestycji są marne i zazwyczaj pokrywają się tylko z inflacją.
  • nieruchomości – kupując nieruchomość pod wynajem, zyski stanowią czynsz pobierany od lokatorów. Nawet jeśli będziesz musiał najpierw dołożyć do inwestycji, to w kilka lat lokatorzy oddadzą Ci wszystko, a Ty nadal będziesz mógł czerpać korzyści z swojego przedsięwzięcia.
  • bilboardy – jeśli masz kawałek działki lub pola, to możesz wynająć powierzchnię reklamową, za którą co miesiąc dostaniesz czysty zysk.
  • urządzenia samoobsługowe – automat na kawę, czy herbatę w miejscu gdzie przebywa dużo osób, to dobra inwestycja, która wymaga od nas jedynie uzupełnienia wkładów takiego automatu.