Co wpisać do CV w branży IT?

-

Co wpisać do CV w branży IT?

Od kilku lat mówi się o tym, iż branża IT jest rynkiem pracownika, co oznacza nic innego, jak to, że to właśnie pracownicy dyktują warunki. Prawdopodobnie właśnie to jest czynnik, który sprawia, iż tak wiele osób marzy o zatrudnieniu właśnie w tej branży.

Często mimo skończonych kursów danej osoby, pracodawca chętniej zatrudni osobę bez przysłowiowego „papierka”, a z pasją lub ujęciem odpowiednich informacji w składanym CV. Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule pragniemy Państwu wymienić kilka kwestii, które w trakcie sporządzania CV warto wziąć pod uwagę.

1. Gotowość do ciągłego podnoszenia kwalifikacji
Z racji tego, iż branża IT jest bardzo dynamiczna. Zmiany i unowocześnienia pokazują się średnio co miesiąc, a technologie sprzed kilku lat okazują się zupełnie bezużyteczne w odniesieniu do nowych projektów. Na rynku jest bardzo duża ilość programistów, którzy swoją pracę wykonują dokładnie w taki sam sposób, jak wtedy, gdy się o nią ubiegali, to jednak osoby, które na bieżąco się dokształcają i są na bieżąco z wprowadzanymi technologiami, mają przewagę i są chętniej zatrudniane.

Jak się okazuje w praktyce, dla pracodawcy najlepszym kandydatem na pracownika jest osoba, która pasjonuje się wyszukiwaniem nowych rozwiązań na rozwiązanie konkretnego problemu. To właśnie chęć rozwoju sprawia, że braki wiedzy są szybko uzupełniane.

2. Umiejętność udoskonalania najprostszych rozwiązań
Dobry programista powinien posiadać umiejętność szukania głównie najprostszych rozwiązań z możliwością ich sprawnego udoskonalania. W praktyce czas pracy programisty jest bardzo drogi, więc dobry kandydat na pracownika powinien umiejętnie korzystać z gotowych baz programów z ewentualnym ich ulepszeniem. Pisanie nowego programu od „zera” może okazać się dla pracodawcy po prostu nieopłacalne.

3. Umiejętność pracy w grupie i szacunek do pracy innych
Każda osoba, która miała kiedykolwiek do czynienia z programowaniem, zdaje sobie sprawę z tego, że kodowanie w większości przypadków polega na znalezieniu gotowego rozwiązania, które bardzo dobrze sprawdziło się również we wcześniejszych projektach. Ważne, aby programista był w stanie przełamać się i przyznać, że ktoś przed nim rozwiązał dany problem na zadowalającym poziomie.

Przyznanie się do błędu, bądź poproszenie o pomoc kogoś, kto dłużej pracuje w danym zespole, jest bardzo cenną cechą profesjonalnego programisty. Pozwala to bowiem zaoszczędzić nie tylko czas, ale również zaspokoić oczekiwania Klienta.

4. Znajomość języka angielskiego
Znajomość języka angielskiego w dobrym stopniu, okazuje się bardzo przydatna do rozumienia licznych dokumentacji, jak również w obsłudze często spotykanych anglojęzycznych programów. Branżowy żargon zawiera liczne pojęcia pochodzące właśnie z języka angielskiego.

Jeśli mają Państwo za cel pracę w międzynarodowych korporacjach, biegła komunikacja w języku angielskim będzie niezbędna.

5. Samodyscyplina i wyznaczanie celów
Programista przede wszystkim musi być zdeterminowany do wykonywania swojej pracy oraz rozwiązywania pojawiających się problemów. Dokładnie tak, samo jak na początku swojej pracy, kiedy musiał zmierzyć się z przeszkodami, z którymi ciężko było zmierzyć się w pojedynkę, jak i po paru latach pracy, kiedy trzeba pogłębiać swoją wiedzę, aby utrzymać się na rynku.

6. Umiejętności analityczne
Mowa o czytaniu ze zrozumieniem oraz umiejętność myślenia logicznego, które są bardzo istotne dla każdego programisty, który powinien umieć rozpoznawać składowe danego zagadnienia, aby następnie umieć znaleźć zależność między nimi.

7. Pasja i zaangażowanie
Kolejnym i już ostatnim czynnikiem jest znana zasada, że nie można być dobrym w czymś, czego się nie lubi. Mianowicie mowa o tym, że gdy praca programisty sprawia frajdę i przyjemność, ciekawe okażą się propozycje rozwoju, zdobywania nowej wiedzy i doświadczenia. To z kolei rodzi satysfakcję i zadowolenie pracownika, a zadowolony pracownik = praca wykonana na 150%.

W razie pytań – zapraszamy do kontaktu!

Call Now Button