5% podatku dla firm informatycznych

-

5% podatku dla firm informatycznych

Korzystanie z usług biura rachunkowego specjalizującego się w obsłudze danej branży, może przynieść przedsiębiorcy niezmierne korzyści. Wiedza na temat tego, jakie rozwiązania można zastosować w odniesieniu do konkretnego typu działalności zapewni możliwość skorzystania ze wszystkich dostępnych ulg i zoptymalizowanie kosztów.

W przypadku firm, które działają w branży IT, mechanizmem o którego wdrożeniu warto pomyśleć jest Innovation Box. Jest to rozwiązaniem, które zapewnia możliwość skorzystania z 5 % opodatkowania dla przychodów, jeśli spełni się kilka warunków.

Aby firma mogła skorzystać z Innovation Box musi:

– prowadzić działalność BR sprzężoną z wytwarzaniem i komercjalizacją prawa własności intelektualnej,
– uzyskują dochód z tytułu sprzedaży praw do autorskiego programu lub licencji na korzystania z niego,
– kreują lub rozwijają programy komputerowe, które podlegają ochronie praw autorskich.

Mechanizm ten nie jest stosowany wyłącznie w odniesieniu do firm informatycznych, jednak ze względu na specyfikę ich działalności, większość przedsiębiorstw z branży IT może go wdrożyć i skutecznie z niego korzystać.
Aby skorzystać z 5% opodatkowania w ramach Innovation Box należy ustalić dochód osiągnięty w danym roku z praw do programu, obliczyć wskaźnik nexus, wyliczyć za pomocą wskaźnika kwalifikowany dochód oraz ustalić kwotę podatku. Wszystkie te czynności leżą jednak po stronie księgowej lub biura rachunkowego, z którym firma współpracuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *